تبلیغات
google-site-verification: google1f8cdfe0bf0631cb.html و حال از رابطه خود لذت ببرید

محصولات ویژه

 
و حال از رابطه خود لذت ببرید
از زندگی کردن لذت ببرید
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : س . ح رضوی
نویسندگان
یکشنبه 22 بهمن 1391 :: نویسنده : س . ح رضوی

روز والنتاین (روز عشاق و یا روز عشق ورزی) مصادف با ۲۵ بهمن ماه (۱۴ فوریه) در بعضی فرهنگها روز ابراز عشق استدر سده سوم میلادی که مطابق می شود با اوایل شاهنشاهی ساسانی در ایران، در روم باستان فرمانروایی بوده است بنام کلودیوس دوم. کلودیوس عقاید عجیبی داشته است از جمله اینکه سربازی خوب خواهد جنگید که مجرد باشد. از این رو ازدواج را برای سربازان امپراتوری روم قدغن می کند.

کلودیوس به قدری بی رحم وفرمانش به اندازه ای قاطع بود که هیچ کس جرات کمک به ازدواج سربازان را نداشت. اما کشیشی به نام والنتیوس (والنتاین)، مخفیانه عقد سربازان رومی را با دختران محبوبشان جاری می کرد. کلودیوس دوم از این جریان خبردار می شود و دستور می دهد که والنتاین را به زندان بیندازند. والنتاین در زندان عاشق دختر زندانبان می شود. سرانجام کشیش به جرم جاری کردن عقد عشاق، با قلبی عاشق اعدام می شود…


بنابراین او را به عنوان فدایی و شهید راه عشق می دانند و از آن زمان نهاد و نمادی می شود برای عشق! تاریخچه روز ولنتاین

.در ایران باستان، نه چون رومیان از سه قرن پس از میلاد، که از بیست قرن پیش از میلاد، روزی موسوم به روز عشق بوده است. در تقویم جدید ایرانی دقیقا مصادف است با ۲۹ بهمن، یعنی تنها ۳ روز پس از روز والنتاین. این روز سپندارمذگان یا «اسفندارمذگان» نام داشته است. سپندارمذگان جشن زمین و گرامی داشت عشق است که هر دو در کنار هم معنا پیدا می  کردند. در این روز زنان به شوهران خود با محبت هدیه می  دادند. مردان نیز زنان و دختران را بر تخت شاهی نشانده، به آنها هدیه داده و از آنها اطاعت می  کردند. اخیرا گروهی از دوستداران فرهنگ ایرانی پیشنهاد کرده اند که به منظور حفظ فرهنگ ایرانی سپندارمذگان بجای والنتاین به عنوان روز عشق گرامی داشته شود..

از چند سال پیش در ایران صحبت هایی مبنی بر آمیختن والنتاین با سنتهای اسلامی به گوش می رسد.

محمدرضا زائری، روحانی محافظه کاران، از پیشنهاد دهندگان طرح نام گذاری روز اول ازدواج حضرت علی (ع) (امام اول شیعیان) و همسرش فاطمه زهرا (س)، به عنوان روز عشق  ورزی بود.

محمد علی ابطحی معاون پارلمانی سید محمد خاتمی رئیس جمهور سابق ایران، از جمله افراد حکومتی بود که روز والنتاین را در وب نوشت خود تبریک گفت. این تبریک با واکنشهای تندی روبرو شد.اکثر فرهنگ های دیرین دنیا ، یه روز در سال برای جشن ابراز عشق و علاقه دارن . ما ایرانی ها هم در فرهنگ زرتشتی ماه مهر رو داریم که مظهر مهربانی ایرانیان و ماه ابراز عشق هست که تو اون ماه روز هایی برای ابراز علاقه به اشخاص مختلف و مراسم متعدد جشن های مهربانی هست. تا حدی که مهربانی جزو عبادت های زرتشتیان یا اجداد ما بوده . تو فرهنگ زرتشتی یه روز دیگه هم هست که این روز (سپندارمزگان) یا (اسفندارمزگان) نام داشته . فلسفه بزرگداشتن این روز به عنوان (روز عشق) به این صورت بوده که در ایران باستان هر ماه رو سی روز حساب می کردند و علاوه بر اینکه ماه ها اسم داشتند، هریک از روزهای ماه نیز یک نام داشتند. بعنوان مثال روز اول (روز اهورا مزدا)، روز دوم، روز بهمن ( سلامت، اندیشه) که نخستین صفت خداوند است، روز سوم اردیبهشت یعنی (بهترین راستی و پاکی) که باز از صفات خداوند است، روز چهارم شهریور یعنی (شاهی و فرمانروایی آرمانی) که خاص خداوند است و روز پنجم(سپندار مز) بوده است. سپندار مز لقب ملی زمینه. یعنی گستراننده، مقدس، فروتن. زمین نماد عشقه چون با فروتنی، تواضع و گذشت به همه عشق می ورزه. زشت و زیبا رو به یک چشم می نگره و همه را چون مادری در دامان پر مهر خود امان می ده. به همین دلیل در فرهنگ باستان اسپندار مزگان رو بعنوان نماد عشق می پنداشتند. در هر ماه، یک بار، نام روز و ماه یکی می شده که در همان روز که نامش با نام ماه مقارن می شد، جشنی ترتیب می دادند متناسب با نام آن روز و ماه. مثلا شانزدهمین روز هر ماه مهر نام داشته که در ماه مهر، (مهرگان) لقب می گرفت. همین طور روز پنجم هر ماه سپندار مز یا اسفندار مز نام داشت که در ماه دوازدهم سال که آن هم اسفندار مز نام داشت، جشنی با همین عنوان می گرفتند. یعنی پنجم اسفند روز جشن عشاق یا جشن سپندار مزگان هست

سپندار مزگان جشن زمین و گرامی داشت عشقه که هر دو در کنار هم معنا پیدا می کردند. در این روز زنان به شوهران خود با محبت هدیه می دادند. مردان نیز زنان و دختران رو بر تخت شاهی می نشوندن ، به اونها هدیه می دادن و ازشون اطاعت می کردند این میشه حرمت واقعی زن- ببینین دین مهر یعنی چی!!

« این بود آیین پارسی و آن نیز آیین تازی که بر دار کردند دوازده هزار کودک رومشکان را در قعر باخت نبرد.»

.

♥ سمبلهای ولنتاین شامل موارد زیر میباشد

.

۱- شکل یک قلب ساده و یا تیر خورده: از آنجـایـی کـه قـلب مرکز احساسات عمیق،اصیل و پر شور است. قلب تیر خورده آسیب پذیری عشق را نشان میدهد. هنگامی که شما از سوی معشوق خود طرد میشود. قلب تیر خورده نشانه پیوند و اتحاد زن و مرد نیز می باشد.

2- کیوپید(CUPID): کـه به شـکل یک کودک برهنه، فربه و بالدار ترسیم میگردد. این کودک شیطان با لبخندی موذیانه تـیـر و کمان نیز با خود حمل میکند. چنانچه یکی از تیرهای این کودک به قلب فردی اصابت کند وی فورا عاشق می شود. کـیوپید در واقع پسر ونوس الهه عشق و زیبایی در افسانه های روم باستان می بـاشد. معنی لغوی آن «آرزو » است. کیوپید برخی اوقات آمور(AMOR) نیز نامیده میگردد. همتای کیوپید در افسانه های یونانی اروس (EROS) نام دارد.

3- کبوتر،قمری و مرغ عشق: این پرندگان نماد وفاداری، پاکی و معصومیت هستند.

4- گل رز: گل سرخ شهبانوی گلهاست. نماد جنگ و صلح، عشق و گذشت. تاریخچه روز ولنتاین

5- تور: جنـس دستـمال خانم هـا را در گـذشـته تشـکـیـل میـداده است. در زمــانهای دیرین رسم برآن بوده که هرگاه دسـتـمال خـانمـی به زمیــن می افتاد مردی که متوجه آن میشده بلافاصله آن را از زمین برداشته و به زن می داد.

6- گره های عشق: از یک سری حلقه های در هم تنیده و بافته شـده تشکـیـل یـــافته اند. این حلقه ها آغاز و پایانی ندارند و نماد عشق جاودانی و پایدار است.

7- علامت”X”: این علامت به معنی بوسه در کارت های تبریک و نامه های روز ولنتاین است.

۸- روبان قرمز: این رسم به زمانهای قدیم بازمیگردد که شوالیه ها هنـگـامیکه عـازم جنـگ بودند نوار یا روسری از معشوقه خود دریافت کرده و آن را به یادگار با خود میبردند.

ولنتاین چه کسی بود؟

در شهر رم در قرن سوم میلادی امپراتوری به نام ”کلودیس“ زندگی می کرد که در تاریخ به عنوان ”cruel“ (ستمکار) از او نام برده می شود.

در نزدیکی قصر او یک معبد زیبا وجود داشت ، جائیکه ”سنت ولنتاین مقدس“ در آنجا خدمت می کرد. اهالی رم به شدت او را دوست داشتند و در آن جا برای شنیدن حرفهای او جمع می شدند.

افراد دارا و ندار، دانا و نادان، پیر و جوان، عام و خاص دسته دسته پیش او می آمدند، تا اینکه فرمانروایی رم وارد جنگ شد. کلودیس تمام شهروندان را برای حضور در جنگ احضار کرد و این جنگ سالهای متمادی ادامه داشت. خیلی از کسانی که به جنگ می رفتند ناخواسته و با زور تن به میدان مبارزه می دادند. مردان از خانواده هایشان و جوانان از معشوقه شان هرگز نمی خواستند جدا شوند. از طرفی کلودیس از کمی سربازان عصبانی بود به همین دلیل دستور داد که برگزاری مراسم عروسی در شهر را ممنوع کرد و دستور داد تمامی نامزدها سریعاً از هم جدا شوند. او اعتقاد داشت شادمانی و سعادت در منزل مانع رفتن جوان ها به جنگ می شود.

در این میان «سنت والنتاین» که مانند بقیه مردم با این قانون مخالف بود تصمیم گرفت زوج های جوان را مخفیانه و با یک جشن کوچک به هم برساند. یک اتاق کوچک یک شمع عروس و داماد و مراسمی که تماما در نجوا برگزار می شد. تا این که یک شب آنها متوجه صدای پای سربازان نشدند ... بله والنتاین به زندان افتاد و قرار شد محاکمه شود.

اما مردم دسته دسته به ملاقات او میرفتند تا بگویند که آنها نیز مانند او به عشق ایمان دارند. یکی از ملاقات کنندگان همیشگی والنتاین دختر نگهبان زندان بود که توانسته بود هر روز با اجازه پدرش به دیدار او برود. آنها گاه تا ساعت ها با هم صحبت می کردند.تا اینکه روز 14 فوریه سال 269 میلادی (و بنا به قول دیگری سال 270) حکم والنتاین صادر و او محکوم به مرگ شد.

او با نامه کوتاهی از دختری که هر روز به ملاقاتش می رفت خداحافظی کرد ...

I Left My Friend a Little Note :

Thanking Her For Her Friendship & Her Loyalty.

I Signed it : " Love Form Your Valentine "

اما از زمان "کنستانتین" به بعد، 14 فوریه به تقویم مسیحیت آورده شد تا نام "ولنتاین مقدس" به عنوان یکی از شهدای اوایل ظهور مسیحیت که در سده ی سوم میلادی در شمال ایتالیا می زیست، بعنوان مروج عشق و محبت برای همیشه در یادها بماند

روز 14 فوریه روز فرستادن پیام عشق است به کسی که دوستش دارید و می خواهید عشق وعلاقه خود را به او ابراز کنید و یا از او بخواهید که یار شما یا به قولی والنتاین و یا اصطلاحا شریک زندگیتان باشد

"Be My Valentine"

جمله بالا که شاید تاکنون بارها شنیده باشید بیانگر همین موضوع است. البته در کشور های اروپایی این روز مراسم جشن خاصی دارد. در ایران و بین جوونهای ایرانی هم این روز به «روز عشاق» معروف است. پس شما هم فرصت رو از دست ندین و اگر کسی را دوست دارین فقط یک جمله بهش بگین Be My Valentine"

نوع مطلب :
برچسب ها : ولینتاین، هدیه ولینتاین،
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 16 شهریور 1396 10:59 ق.ظ
Hey there! This post couldn't be written any better! Reading through this
post reminds me of my previous room mate! He always kept talking
about this. I will forward this post to him. Fairly
certain he will have a good read. Thank you for sharing!
سه شنبه 29 فروردین 1396 05:39 ب.ظ
Hello, yes this piece of writing is genuinely good and I have learned
lot of things from it about blogging. thanks.
سه شنبه 24 بهمن 1391 11:44 ق.ظ
یاشیاسان.....پریا ازتبریزدخترتورک...مرسی....چوک تشکرلار
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
ریسلر
تسبیح سنگ عقیق قرمز

تحلیل آمار سایت و وبلاگ